Pelgulinna päevadel Eve Kiileri ja Peeter Langovitsi näitused galeriis Positiiv 26.-27.05.2018

Pelgulinna päevadel, 26. ja 27. mail kell 11-16 näeb galeriis Positiiv (Roo 21a) kahte dokumentaalfotode näitust, mis on inspireeritud Pelgulinna asumist. Eve Kiiler on pildistanud Oma Kolde kollaseid maju (“Oma Kolde kodud”) ja Peeter Langovits asumi värvikaid aedu (“Märgid argielust. Pelgulinna aiad”).

Kunstnik Eve Kiiler (s 1960) uurib oma fotoprojektides muutusi linnamaastikes. “Oma Kolde kodude” näituse kohta on öelnud kunstnik järgmist: “Kui õppisin nõukogude aja lõpus Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ajalugu, tõid õppejõud heldinult näiteid Oma Kolde majadest, mis olid esimese vabariigi ajal ehitatud töölisklassile. Ise elasin sel ajal Lasnamäel ja elukeskkondade kontrast oli suur. Huvitav on olnud jälgida, kuidas kunagistele puhta joonega Oma Kolde majadele, mis olid funktsionalistliku stiili supernäiteks, on aeg lisanud itaalialiku imitatsioonikihi. Kui näitan tuttavatele sõnajalgade rohelusse uppunud eesaedu, siis küsitakse, kas need on Itaalias pildistatud.”

Üle 30 aasta pressifotograafina töötanud ja hetkel vabakutselisena tegutsev Peeter Langovits (s 1948) on pühendunud oma kodulinna igapäevaelu jäädvustamisele. Pelgulinnas on ta ringi liikunud enam kui pool sajandit, fotoaparaadiga aga vähem. Fotograafi sõnul meeldivad talle suurtest betoonasumitest enam Tallinna vaiksemad linnaosad ja nii on ta aegade jooksul Pelgulinna sageli ka jäädvustanud: “Külastan uudishimust kaameraga seda asumit peaaegu igal nädalal. Need käigud Pelgulinna on omalaadsed avastusretked, mil vanad tuttavad paigad üllatavad muutuva valgusega erinevatel aastaaegadel. Tänavapiltnikuna köidavad mind kõige argisemad asjad, nende omavaheline seos ja suhted ümbritsevaga. Pelgulinn eristub teistest linnaosadest oma sõjaeelsete ehitistega ja säilinud tänavate üldpildiga, nüüd ka omanäoliste uute rajatiste poolest. Pelgulinna aedade värvikas muster annab hästi edasi piirkonna nägu, kus vana ja uus on kokku põimunud.”

Lisainfo: Kristel Schwede, tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee