Andres Hion VÄIKE VÄRVILINE LINN galeriis Positiiv 12.02.-01.03.2024

Eesti väikelinnad, kuhu rongid enam ei sõida ja mille juurest suured maanteed on eemale ehitatud, tunduvad veidi kui ajakapslid, kus minevikumälestusi on rohkem kui tulevikuvisioone. Andres Hioni fotoseeria ja näitus “Väike värviline linn”, kus mustvalgetele ajatutele fotodele on minimalistliku pintslitõmbega lisatud veidi värvi ja värskust, mõjub kui lootusrikas tulevikunägemus väikelinnast, kus kõik on veel võimalik.

Fotokunstniku sõnul tuli seeria idee mõni aeg tagasi, kui ta avastas, et on Lihulast paarikümne aasta jooksul päris palju pilte teinud. “Väike värviline linn” tähendabki Lihulat ja selle lähiümbrust. Pealkirjas on Hioni jaoks nii nostalgiat, irooniat kui ka kaastunnet, kuid mitte haletsust. Seeria väärtus aja jooksul kasvab, sest aastate jooksul on nii mõnigi hoone juba materiaalsel kujul kadunud või põhjalikult muutunud.

Pikaajaliste projektide puhul võivad fotograafi algsed visioonid ja fotode visuaalne külg muutuda. Kuidas on lood käesoleva seeriaga? Andres Hion: “Fotoseeria peaks olema Lihula nägu. See on aastatega põhiliselt samaks jäänud, juurde on tulnud erinevaid ilmeid, aga ka grimasse. Lihulat iseloomustab vaikne ja kahjuks üha enam kuhtuv väärikus, mingi alandlikkus ja leppimine.”

Andres Hioni (1973) fotograafiahuvi sai alguse, kui ta töötas Eesti Televisioonis operaatorina. 1990. alguses sai ta kaasa lüüa Mart Kalmu saatesarjas Eesti arhitektuurist, kus iga maja jäädvustamist saatsid saatejuhi põnevad ja asjatundlikud kommentaarid hoonete ning neid projekteerinud arhitektide kohta. Nende kogemuste mõjul hakkaski ta Tartus ja Lihulas maju pildistama.

Kõik on oodatud Andres Hioni näituse “Väike värviline linn” avamisele esmaspäeval, 12.02.2024 kell 18-20.

Näitus on avatud galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) tööpäevadel kell 12-18, muul ajal kokkuleppel: kristel@positiiv.ee

Lisainfo:

Kuraator ja galerist Kristel Schwede, tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee

Andres Hion, ah6526@gmail.com