Eva Labotkin “Koridori lõpus oli peegel”. Näitus galeriis Positiiv 14.09.-02.10.2020

Galerii Positiivi sügishooaeg algas 14. septembril 2020 kell 18 Eva Labotkini näituse “Koridori lõpus oli peegel” avamisega. Näitusel jälgib kunstnik Haapsalu rannapromenaadil asuva endise laste taastusravihaigla maja renoveerimist butiikhotelliks ja seda, kuidas tema isiklikud lapsepõlvemälestused haiglas viibimisest hakkavad muutuma koos maja uuenenud arhitektuurilahenduste ja funktsiooniga.

Kunstnik on käinud hoones pildistamas alates 2017. aasta sügisest, mil maja oli äärmiselt lagunenud ja sees oli veel vana haiglainventari jäänuseid. Friedheimi villana tuntud kauni arhitektuuriga hoone on ehitatud aastal 1885, hotell peaks valmima 2021.

Kuidas näitus valmis, saab teada galerii Positiivi praktikandi, Tallinna Ülikooli kunstitudeng Grete Teigamägi intervjuust Eva Labotkiniga, mida saab kuulata siit

Eva Labotkin on näituse üles ehitanud teekonnana, kus mälestused lapsepõlvest, vanad albumifotod ja kirjavahetus vanematega haiglas viibimise ajast ühinevad sujuvalt sõnaliste ja pildiliste päevikuvormis ülestähendustega autoriraamatus. Erinevad meediumid ja materjalid (fotod seintel, autoriraamat, installatsioon kangaga) on portaaliks rännakul minevikku ja uuesti tagasi nüüdisaega, väiksesse intiimsesse galeriiruumi.

Viimastel aastatel Friedheimi villa renoveerimistöödest valminud fotoseerias harutab kunstnik kannatlikult kiht kihi haaval lahti hoone ehitusliku olemuse ja jälgib samal ajal kohati valuliku uudishimuga enda hinges toimuvat. Mis juhtub mälestustega, kui nende tekkimise asukoht muudab oma nägu? Kas mälestusi on võimalik renoveerida nagu maju ja luua neile uus tähendus?

Katkend Eva Labotkini päevikust (November ja detsember 2017):„Sain loa Friedheimi villas pildistada! Astun majja sisse nagu koju. Esimeseks üllatab mind pimedus. Loomulikult, elektrit ei ole ju sees. Aga lõhnad on tuttavad ja minu peas rullub lahti ruumiplaan. Trepp, arstide tuba, elektriravi kabinet, mudaravi kabinet. Trepi all hoiti kohvreid. Nüüd mahajäetud koridorides kolades on kõik järsku kuidagi väike. Kõik on kui peo peal. Igatsen täita valgeid laike oma kaardil, vaadata üle ka kõik need kohad, kuhu lapsi ei lubatud. Võimusuhted on muutunud, ma võin minna, kuhu tahan, ei ole mingeid reegleid ega kedagi keelamas.“

Eva Labotkin (1982) on multidistsiplinaarne kunstnik, kes kasutab erinevaid meediume: tegevuskunsti, videoid, fotograafiat (evalabotkin.ee). Ta on Eesti Kunstiakadeemias õppejõud alates 2014. aastast. Kunstnik on osalenud näitustel alates 2007. “Koridori lõpus oli peegel” on tema viies isikunäitus ja esimene koostööprojekt galerii Positiiviga.

Eva Labotkini kunstnikuraamatuga “Koridori lõpus oli peegel” (2020) saab tutvuda siin

Katkend päevikust ja valik seeriast “Koridori lõpus oli peegel” ilmus suve Positiivis 41/2020:

Martin Buschmanni artiklit näitusest “Sõõm värsket õhku” saab lugeda siit

Näitus on avatud 15.09.-02.10.2020 tööpäevadel kell 12-18, muul ajal kokkuleppel kristel@positiiv.ee

Lisainfo: galerist Kristel Schwede, tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee ja Eva Labotkin, tel 518 9714, eva.labotkin@gmail.com