Põhja-Eesti Pimedate Ühing: Teine vaatenurk / North Estonian Blind Society: Different Perspective 12.-16.03.2018

 

Näitus “Põhja-Eesti Pimedate Ühing: Teine vaatenurk / North Estonian Blind Society: Different Perspective” galeriis Positiiv 12.-16.03.2018

Väärt ideid, mille eesmärgiks on kaasinimestele uute võimaluste loomine ja nende maailma avardamine, saadab tihti veereva lumepalli efekt. Nad hakkavad kasvama ja haaravad oma teel sujuvalt kaasa ka kõik teised, kel vähegi maailma parandamise kirge või kes hindavad ägedas projektis osalemise tiimitunnet. Nii juhtus ka tegusate Eesti noorte korraldatud pimedatele ja vaegnägijatele mõeldud fotoretkega Jänedal ja näitusega, mis oli avatud 12.-16.03.18 galeriis Positiiv ning mille valikut nägi ka suve Positiivis 32/2018.
Pimedaid on julgustatud suhtlema maailmaga fotokeeles paljudes maades. Näiteks Mehhiko fotograaf Gina Badenoch on üle kümne aasta juhtinud organisatsiooni Ojos Que Sienten (Silmad mis tunnevad): „Arvatakse, et pildistamiseks on vaja eelkõige näha, kuid foto loomise protsess hõlmab ka tunnet, lugu, taju. Raadiot kuulates või raamatut lugedes luuakse pildid meeltesse, sest me näeme oma ajuga. Nii on ka pimedate inimestega, nad loovad pilte oma ümbruskonna tajumise kaudu.“  (www.ojosquesienten.com)

Jänedal toimunud koolitusel jagas teadmisi kohalik loodusfotograaf Ain Paloson. Koolitusel ja näitusel osalesid: Aire Bornschein, Allan Vibur, Julia Kabanova, Katrin Margus, Maia Konikova, Ülle Kirotbek. Fotoretke korraldasid Changemaker Academy raames Diana Vderik, Piia-Liis Ojasaar, Andrei Sadovoi, Maksim Vassin, Emili Järv, Anna Baskirova, Helen Künnap. Näituse kuraator oli Kristel Schwede.