Sohvi Viik “Valgustatud virvendused”. Näitus galeriis Positiiv 4.–21.04.17

Näituse projekt sai alguse 2012. aastal, kui Sohvi Viigil valmis kunstnikuraamatute seeria “Damaged Images”. Fotoprojekti raames on kunstnik alles hoidnud filmile pildistamisega kaasnevaid kahjustatud fotosid.

Sohvi Viik: “Tihti juhtub, et nii filmi esimesed kui ka viimased kaadrid on valguse või mõne muu põhjuse tõttu kahjustatud. Vahel on pool pilti hävinud, kuid ülejäänud pool fotost säilinud. Mõnikord saavad pildid kahjustada ka täiesti ootamatult, filmirulli keskelt. Nii tekivad pildistatud objekti/subjekti kujutisele uued maalilised, seletamatud valguse ja värvimängud. Nii mõnigi foto saab minu jaoks sel kujul hoopis suurema tähenduse ja tekitavad palju küsimusi. Mis hetked on kaduma läinud? Kas või kuidas ma seda hetke nüüd mäletan? Kas mul tekib kujutluses pilt, mida kahjustatud fotol lootsin tegelikult näha?”

SOHVI VIIK (s 1991) on juba mõned aastad tegelenud oma loomingus mälu, mälestuste ja aja kaduvuse teemaga. Eesti Kunstiakadeemia magistritööde lõpunäitusel TASE’16 võis näha tema magistritöö näitust “Mälu pildid”, mis koosnes 250st abstraktseks töödeldud väikeformaadilisest fotost ja heliinstallatsioonist. Käesoleva näituse tööde abstraktne olemus on saavutatud tänu analoogkaamera, filmi ja päikesevalguse loomingulisele koostööle. Väga tore, et järjest teravamaid fotosid ja piksleid taga ajavas fotomaailmas on Sohvi Viigi terav kunstnikusilm üles leidnud kahjustatud analoogfotode abstraktse võluväe.

Foto: Kristel Schwede. Sohvi Viik paneb üles oma näitust “Valgustatud virvendused”.