Grupinäituse “Ahastusest ahaani” avamine galeriis 7.07., galerii Positiivi akendel avatud 8.-31.07.2020

7. juunil 2020 avatakse galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) Berit-Bärbel Rebase kureeritud grupinäitus “Ahastusest ahaani”, mille kontseptsiooni keskmeks on isiklikest madalseisudest üle saanud loovinimeste edulood. Oma lugusid ekslemisest tähtede poole ning elu poolt ette veeretatud takistustest jagavad Anu Purre, Andres Teiss, Kai Kaljo ja Margot Kask.

Näitus kuulub Tallinna Biennaali 2020 kunstiprogrammi ja avatakse Tallinna galeriide rattaretkel kell 18.00.

“Ahastusest ahaani” on näitus, kus avamise päeval on teosed eksponeeritud galerii seintel, kuid edaspidi galerii akendel, mis annab külastajatele võimaluse pikkadel valgetel õhtutel näitust vaadata neile sobival ajal. Näitus on avatud 8.-31. juunini 2020.

Berit-Bärbel Rebane: “Idee sai alguse sõnadega mängimisest novembris 2019, kuid enne ülemaailmse tervisekriisi lahvatamist. Eesti keele seletava sõnaraamatu (2009) järgi on ahastus meeleheide, suur hingevalu, lootusetus-, väljapääsmatustunne; ahhaa-elamus aga rõõmuelamus mingi avastuse või äkki tärganud hea mõtte puhul. Paigalseis või loominguline blokk on (selleks korraks) möödas, hammasrattad on taas liikumas, pakkudes hingetoitu ja silmasära.”

Kuraatori sõnul on kunstnik eelkõige inimene. Ta on vahel otsiv, mängiv, mässav, provotseeriv, ironiseeriv, ennast haletsev või ekslik. Ajades taga oma tõde, võttes ennast haavatavalt alasti publiku ees, kelle reaktsioon on etteaimamatu, jagab kunstnik oma sügavamaid kihte, mille taga puuduvad turvalised maskid ja filtrid. Vahel saadab seda riski edu, mis õigustab eelnevat põletavat ärevust, vahel on aga tulemuseks tõeline krahh, mis surub sind kõige pimedamasse nurka.

Protsessi esimene etapp ilmus artiklina “Kriisi epikriis” ajakirja Positiiv selle aasta suvenumbris.

Berit-Bärbel Rebane (1985) on õppinud Tartu Ülikoolis ajakirjandust ja suhtekorraldust ning Tallinna Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia ühisel õppekaval kunstiõpetajaks. Peamisteks meediumiteks on foto, ready-made ja installatsioon. Teemadeks loomingulised protsessid, eksistentsiaalsed nullpunktid, sotsiaalsed filtrid, taaskasutus ja taaskäivitumine. Kunstnikul on olnud 9 isikunäitust alates 2017. aastast ja 14 grupinäitust 2016. aastast.

Berit-Bärbel Rebane on ajakirja Positiiv kaasautor alates 2019. aastast. “Ahastusest ahaaani” on tema esimene kuraatoriprojekt.

Foto: Berit-Bärbel Rebane

Lisainfo:
Galerist Kristel Schwede, tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee