Jaak Kikas “Üksilduse aed / Hortus solitudinis”. Näitus galerii Positiivi akendel 6.-31.05.2020

6.-31. maini 2020 näeb galerii Positiiv (Roo 21a Tallinn) akendel Jaak Kikase fotonäitust “Üksilduse aed” (Hortus solitudinis), kus autor jagab koduaia taimelanikega veedetud ühiseid hetki.

Eriolukord jättis paljud inimesed kodusele režiimile ja andis aega lähikeskonna märkamiseks. Ajal, mil inimkontaktid toimuvad distantsilt või virtuaalselt, leevendab isolatsiooni elusolenditest taimedaga tegelemine või nende kevadise kiire kasvamise jälgmine koduaias, linnaparkides või looduses. Jaak Kikase sõnul andis koroonaisolatsioon talle võimaluse tähelepanelikumalt ringi vaadata koduaias, näha seal praegu toimuvat ja uuesti üle vaadata varem tehtud fotosid: “Aed on meedium, mis on asetunud meie ja metsiku looduse vahele. Sellisena on ta pakkunud inspiratsiooni paljudele, näiteks Tšehhi foto vanameistrile Josef Sudekile, kelle maagilistest aiapiltidest sain minagi omal ajal fotograafilise äratuse. Aias on nii neid, kelle oleme ise toonud kui ka neid, kes omatahtsi tulnud. Kellega ehk võitlemegi, aga kelle kohaolekuga oleme harjunud. Näituse Hortus solitudinis pildid on otsavaatamise pildid, tõevaatamine minu aia elanikega. Ja kui ma tean, et ka teised neid pilte vaatavad, siis ehk ei olegi mu üksildus enam nii üksildane.“

Jaak Kikas (1949) on tööpäevadel füüsikaprofessor Tartu Ülikooli Füüsika Instituudis. Fotograafiaga on ta teadlikult tegelenud alates 2009. aastast. Isikunäitustega alustas 2015. aastal. Seeriad „Katoptromaania“, „Shadowland“, „Pardid ja rabarberid“ on olnud näitustel Tartus, Tallinnas, Narvas, Pärnus ja mitmel pool mujal Eestis. Jaak Kikas kuulub Tartu Kunstnike Liitu, ta on Physicumi galerii galerist ja kuraator alates 2015.

“Üksilduse aed” (Hortus solitudinis) on fotograafi teine näitus galeriis Positiiv. 2019. veebruaris oli galeriis tema näitus “Studia botanica”. Jaak Kikas on fotoajakirja Positiiv kaasautor.

Autor tänab Ülle Kikast.

Lisainfo:
Kristel Schwede, kuraator ja galerist, tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee
Jaak Kikas, jaak.kikas@ut.ee

Foto: Jaak Kikas. Hortus solitudinis