“Kunstisõltlane kunstiruumis” galeriis Positiiv 22.02.-11.03.2022

Galeriis Positiiv on alates 22. veebruarist avatud näitus „Kunstisõltlane kunstiruumis“, mis kutsub kaasa mõtlema kunstiarmastuse ja kunsti vastuvõtmise teemal. Kristel Schwede kureeritud näitus on üles ehitatud ideele, et kunsti nautimine ja sellega suhestumine on kui rännak tundmatule maale. Jagab ju kunstnik vaatajaga oma siseilma, võitlusi, nägemusi või ettepanekuid sellest, kuidas maailma asjad võiksid korraldatud olla ja avab nii vaataja jaoks ukse uutele väljavaadetele.

Näituse juhatab sisse foto Šveitsis Lausannes asuvast skulptuurist (autorid Livio ja Luc Benedetti), Corto Maltese nimelisest koomiksitegelasest, maailmarändurist meremehest, kelle lemmikraamatuks oli Thomas More’i „Utoopia”.

Kuraator ja galerist Kristel Schwede: „Aasta tagasi sattusin galeriis Positiiv vestlema kunstist Taavi Valdloga, kes külastas hetkel toimuvat näitust. Hr Valdlo on hariduselt informaatikainsener. Jutuajamise käigus avanenud viiekümneaastane näituste külastamise staaž, põnev isiksus ja Taavi Valdlo järjekindel armastus kunsti vastu mõjusid inspireerivalt. Tekkis soov käsitleda kirgliku kunstiarmastuse teemat laiemalt ning jagada seda ka teistega. Seda enam, et hr Valdlo on aastate jooksul ka ise uurinud ja mõtisklenud, miks näitustel käimine talle tähtis on, kuidas kunst mõjutab vaataja isiksust ja mis inimese meeltes kunsti nautides toimub.“

Taavi Valdlo jaoks on kunsti nautimine tõsine loometöö kunstiteosest arusaamiseks ja oma näitusemulje kujundamisel. Ilu mõiste ja sõltuvuse teemaga tegelemine on pigem mänguline mõtteharjutus. Ta leiab, et teadliku arvamuse kujundamiseks kasvõi iseenda jaoks tuleb palju kunsti vaadata ja ning mitte väga palju lugeda ja uurida kunstnike, kunsti- ja ajuteadlaste arvamusi, sest nemad teavad asjast alati rohkem. Vaja on hoida andeka lihtsuse joont, huumorit, ka targutamist ja tavalise inimese taset. Kunstinäitustel või kunsti vaadates tasub palju suhelda ja mõtteid vahetada, kuulata teiste arvamusi ja püüda neist aru saada ‒ nii saab vastastikku ehk midagi uut ja endale olulist leida.

Näitus „Kunstisõltlane kunstiruumis“ koosneb erinevatest osadest: Taavi Valdlo reisidel tehtud fotod eri maade ja linnade kultuuriobjektidest ja värvikatest hetkedest astuvad dialoogi Kristel Schwede fotomaalidega, mis kujutavad endast Valdlo jäädvustatud linnade kaartide abstraktseid töötlusi, linnakaartide koloriit peegeldamas reisifotode tonaalsust. Taavi Valdlo poolt aasta jooksul üles kirjutatud mõtted näitustest ja kunstiarmastusest avavad ühe põneva isiksuse rikka sisemaailma, kelle kunstifilosoofiaga tutvumine on üllatav kogemus. Talve Positiivis (47/2021) ilmunud Kristel Schwede artikkel „Kunstisõltuvus ja neuroesteetika“ annab lühikese ülevaate sellest, milliste tulemusteni on jõudnud kunsti vastuvõtmist uurinud erinevad teadlased.

Kuraatoripoolsed lisandused-teemaarendused oma loominguga väljendavad materiaalselt protsesse ja meelerännakuid, mis kunstivaatajal võivad tekkida, vaadates mõnda tema jaoks tähendusrikast teost või näitust.

Näitus „Kunstisõltlane kunstiruumis“ on avatud galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) 22.02.-11.03.2022 tööpäevadel E-R kell 12-18, muul ajal kokkuleppel: kristel@positiiv.ee

Teisipäeval ja neljapäeval on galeriis kohal Taavi Valdlo (tel 5340 8804, taavi.valdlo@gmail.com), teistel päevadel kuraator Kristel Schwede (tel 5809 3140).

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital. Aitäh!

MEEDIAS

Martin Buschmann. Kunsti puudumine on hädaolukord. Sirp 25.03.2022. https://sirp.ee/s1-artiklid/c6-kunst/kunsti-puudumine-on-hadaolukord/

Näitus “Kunstisõltlane kunstiruumis” mõtiskleb kunstiarmastuse teemal. Eesti Rahvusringhäälingu kultuuriportaal 16.02.2022. https://kultuur.err.ee/1608501548/naitus-kunstisoltlane-kunstiruumis-motiskleb-kunstiarmastuse-teemal

Kristel Schwede. Kunstisõltuvus ja neuroesteetika. Positiiv 47/2021