Lee Kelomees “Ilus ebamugavus” galeriis Positiiv 21.11.-9.12.2022

Lee Kelomees vaatleb enda eksistentsiaalses ja veidi iroonilises seerias “Ilus ebamugavus” inimeseks olemise muutlikku teekonda, kus rahuloluseisundeid ja õnneotsinguid saadavad paratamatud kasvuvaluga kaasnevad ebamugavad olukorrad.

Kõik on oodatud näituse avamisele 20.11.22 kell 18-20 galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn).

Lee Kelomees: “Mind paeluvad inimene ja kehakeel ning see, kuidas keha kaudu on võimalik sõnu kasutamata jutustada. Olen selgeks saanud, et sõnad on tihtipeale üleliigsed. Luule on tore: paari sõnaga saab kujutada tervet maailma. Sama võimas väljendusvahend on ka keha.”

Kunstnik on kutsunud inimese erinevaid olemise viise väljendama professionaalse tantsija Pääsu-Liis Kensi, kelle kehatunnetus ja oskus liikumise kaudu sisemisi sõnumeid edasi anda loob fotodel erilise atmosfääri.

Lee Kelomees arutleb, et kuigi liikumine nii vaimsel kui ka füüsilisel tasandil on edasiviiv jõud, jääme tihtipeale kinni: kordame sama mõtet, kõnnime ühte ja sama rada mööda. “Mind hakkas huvitama ebamugavus, mis on elu paratamatu osa, kuid mida iga hinna eest vältida soovime. Tahan näidata, et ebamugavuse kogemine (kurbus, valu, tundmatu) ei ole alati negatiivne, vaid liigutab samuti edasi. Nii nagu lapsena on kõndima õppimine kannatust nõudev ja raske, on seda ka uued ja võõrad kogemused kogu täiskasvanuea vältel, kus püsti jäämiseks tuleb enne mitu korda kukkuda. Ebamugavus eneseületuse eesmärgil on ilus.”

Lee on käinud erinevates tantsutrennides ja tegutses kümme aastat OMAtsirkuse grupis, kus õppis ka modernset tantsu ja sai keha erinevatel viisidel proovile panna. Igatsuse liikumise ja tantsu järgi on ta viinud üle enda fotoprojekti ja jõudnud nüüd tagasi talle olulise osani endast. Kunstnik tunnistab, et jäädvustada staatilisele fotole abstraktselt liikuvat keha on huvitav ja kindlasti mitte lihtne väljakutse.

Lee Kelomees (1995) on vabakutseline fotograaf, kes hetkel õpib TLÜ Balti filmi, meedia ja kunstide instituutis kinematograafiat. Eesti Kunstiakadeemia fotograafia eriala lõpetas ta 2018. aastal. “Ilus ebamugavus” on Lee esimene isikunäitus, grupinäitustel on ta osalenud alates 2016. aastast. Lee fotosid on avaldatud kultuuriväljaannetes Sirp, Müürileht, Värske Rõhk. Tema film “Laagna tee tunne(l)” sai Arsi filmifestivali “AFF” 2019 parima filmi auhinna.

Valik Lee Kelomehe seeriast “Ilus ebamugavus” ilmus Positiivis 49/2022.

Näitus on avatud galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) tööpäevadel 21.11.-9.12.22 kell 12-18.

Lisainfo:
Kristel Schwede (galerist), tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee
Lee Kelomees, leekelomees@gmail.com

MEEDIAS

Pildid: Positiiv galeriis avati Lee Kelomehe näitus “Ilus ebamugavus”. Fotod Priit Mürk. Eesti Rahvusringhääling. Kultuur. 22.11.22

https://kultuur.err.ee/1608796786/pildid-positiiv-galeriis-avati-lee-kelomehe-naitus-ilus-ebamugavus

Fotograaf Lee Kelomees: rasked hetked on mind enim kasvatanud. Toimetaja-saatejuht Kaisa Potisepp. Aktuaalne kaamera. Kultuuriuudised. 23.11.22

https://kultuur.err.ee/1608797992/fotograaf-lee-kelomees-rasked-hetked-on-mind-enim-kasvatanud