Laura Kõiv “Hundisilmadega poisid” galeriis Positiiv 11.-25.10.16.

nahk__

Oktoobris toimub hõimunädal. Teisipäeval, 11. oktoobril kell 18-20 avatakse Tallinnas Positiivi galeriis (Roo 21a) Laura Kõivu dokumentaalfotode näitus „Hundisilmadega poisid“ handi lastest. Laura Kõiv käis 2013-2014 Uuralite põhjaosas, Kazõmi külas Handi-Mansi autonoomses rajoonis pildistamas handi laste laagrit, kus näitleja-lavastaja Anne Türnpuu korraldas lastele teatri meistriklassi, mille tulemusena valmis etendus “Püha koja uni”.

Laura Kõiv: „Laagris olevate handi laste vanemad õppisid Kazõmis internaatkoolis. Üheksa kuud kestva õppeaasta jooksul kasvasid lapsed ilma vanemateta. Koolist said nad teadmise, et uhke on olla venelane. Ka nende lapsed õpivad vene keeles. Kui vanema põlvkonna inimesed räägivad omavahel kodus handi keeles, siis lastele seda enam ei õpetata. Igal suvel korraldatakse metsade vahel Kazõmi jõe kaldal handi lastele laager, et nad leiaksid üles oma juured ja teadmise, et saab ka olla hant ning handi kultuur on põnev ja mitmekülgne.“

2015. valmis Laura Kõivul koostöös Kristo Viidinguga ka lühifilm “Kazõm report” (2015). Filmi idee pakkus välja ja kaamera taga oli Laura Kõiv, montaažirežissööriks Kristo Viiding. Lisaks fotoseeriale ja filmile joonistab Laura Kõiv handi lastele koomiksit “Polaris”, mille lugu põhineb soome-ugri rahvaste originaaltekstidel.

Laura Kõiv on õppinud Eesti Kunstiakadeemias teatrikunstniku erialal, Balti Filmi- ja Meediakoolis ristmeediat ning osalenud mitmetes teatri ja lühifilmi projektides.

„Hundisilmadega poisid“ on Positiivi galeriis avatud 11.-28. oktoobrini E-R 12-18, muul ajal kokkuleppel (kristel@positiiv.ee). Valik Laura Kõivu Kazõmi laagris tehtud fotodest ilmus sügise Positiivis (Annika Haas „Dokumentalistika ja lavastuskunstiga maailma parandamas“, Positiiv 26/2016).

Teisipäeval, näituse avamise õhtul kell 18.00 jutustab Laura Kõiv loo poisist, kes võetakse koost lahti ja pannakse uuesti kokku. Tegemist on handi, saami ja udmurdi päritolu looga.