Silvia Pärmann “Ilma jäetud”. Näitus galeriis Positiiv 11.-29.03.2019

Galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) on 11.-29.03.2019 avatud Silvia Pärmanni dokfotode näitus “Ilma jäetud”, mis tegeleb ühe sügavama inimese poolt jäetud jäljega meie planeedil, Tšernobõli piirkonnaga. Fotoseeria on valminud 2018. aasta kevadel Prõpjati linnas. 
Näitus uurib, kuidas katastroofipiirkonnast kujuneb aja jooksul populaarne tumeturismi objekt ning kuidas loodus aja jooksul tasandab inimese poolt põhjustatud keskkonnakriisi jäljed. Näituse kuraator on Kristel Schwede. Kuraatori põhjalikku intervjuud Silvia Pärmanniga saab lugeda kevade Positiivist 36/2019.
„Ehkki tuumakatastroof kannab Tšernobõli nime, on selle sümboliks vaieldamatult tuumajaamast vaid mõne kilomeetri kaugusel asuv energeetikutele ehitatud linn,“ selgitab Silvia Pärmann. „Prõpjat sümboliseerib inimese unistust luua uus reaalsus. 1970. aastal loodud linn, kus enne katastroofi elas ligi 50 000 inimest, ehitati uudse linnaplaani järgi, mille töötasid välja Moskva arhitekt Nikolai Ostoženko ja tema meeskond. Tegemist oli omamoodi katselaboriga mitmetele uutele arhitektuurimõtetele, mida sõideti vaatama kõikjalt maailmas.“
Fotograaf on jäädvustanud praeguse olukorra kunagises musterlinnas, mis on 33 aastaga loodusele alla andmas. Katastroofi jälg on linna külastavate turistide jaoks põnev, kuid neile, kelle lähedasi ja sõpru sündmus otseselt puudutas, siiani väga valus. Paljud inimesed sooviksid selle jälje olematuks muuta.
Silvia Pärmann: „Faktid on sünged, kuid näitusel olevad tööd kinnitavad, et Prõpjati linn on endale leidnud uue identiteedi ja saavutanud ootamatu kuulsuse turismiobjektina. Vähemalt seniks, kuni loodus selle ühel päeval kaardilt kustutab. Prõpjat oligi mõeldud kuulsaks saama, ehkki sellist kuulsust, mille tõi 26. aprillil 1986 toimunud plahvatus, mis puudutas ühel või teisel viisil ligi viit miljonit inimest Euroopas, ei soovinud keegi. Kuigi kokku pidi Tšernobõli piirkonnas 130 000 inimest lahkuma kodudest ja vähesed on tagasi pöördunud, mitte keegi neist Prõpjati, ei ole tühi linn üldsegi mitte tühi. Prõpjati külastatakse rohkem kui kunagi varem, sellest on tänaseks saanud üks olulisemaid tumeturismi objekte maailmas.“
Silvia Pärmann on reisiajakirjanik ja -fotograaf, keda köidavad ühtviisi Lähis-Ida, Aasia ja Aafrika, nii metropolid, mahajäetud paigad kui ka tunnustamata väikeriigid. Tema reisifotod ja -kirjad on viimase kümne aasta jooksul ilmunud Eesti Ekpressi reisilisas Kohver, Eesti Päevalehe lisas LP, reisiajakirjades Estraveller ja Go Reisiajakiri ning fotoajakirjas Positiiv.
Näituse ajal toimub koolitus ja publikuprogramm:
* 21.03. 2019 kell 18-21 galeriis Positiiv Silvia Pärmanni koolitus “Dokfoto projektid piiratud tingimustes”. Koolitusel saab teada, kuidas valmistada ette fotoreisi piirkonda, kus liikumisvabadust piiravad ametnikud ja reeglid. Vt lisa https://www.positiiv.ee/positiivi-koolitus-dokfoto-projektid-piiratud-tingimustes/
* 28.03 kell 18-19.30 kohtumine Silvia Pärmanniga linnafestivali Tallinn Music Week galeriide õhtu raames.

Galerii Positiiv asub aadressil Roo 21a Pelgulinnas, Tallinnas ja on avatud tööpäevadel kell 12.00-18.00. Muul ajal kokkuleppel. Lisainfo: kuraator ja galerist Kristel Schwede (tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee), Silvia Pärmann (tel 530 8018, silviaparmann@gmail.com).

Foto: Silvia Pärmann. Prõpjat. 2018