Sügise POSITIIV 34/2018 on valmis!

Leiurõõm värske idee, hästi tabatud kaadri või uue tehnilise viguri omandamise üle annab hoogu ja usku igale fotograafile või kunstnikule. Iris Kivisalu avas sel kevadel oma loomingus uue lehekülje lavastatud fotoseeria ja näitusega „Porcelain China”. Seni pigem dokumentaalfotograafina silma jäänud Kivisalu tunnistab, et eelistab nii oma loomingus kui ka publiku puhul kindlasse žanri surumise piinade asemel kujutlusvõimet ning loovat tõlgendamist.
Kes hoolib, see märkab. Suve lõpus sai Eestis näha näitust maailma parimatest pressifotodest. USA fotograafi Daniel Beltrá aerofotod seeriast „Amazonas: Paradiisi ohud” (2017) on kaardistanud meie ökosüsteemi haprust ja maa piiratud ressursside hoolimatut kasutamist. Esteetiliselt ülikaunid maastikufotod peidavad endas kurba sõnumit ning tekitavad vaataja peas kummalise nihke.
Vivian Ainsalu kirjutab, kuidas ta turistide ühes lemmiklinnas Veneetsias leidis üles omaenda lummava miraažilinna.
Maailmas on hakatud huvi tundma rahvusliku fotokunsti vastu. Annika Haas leidis Amsterdamist Foami muuseumist Seydou Keïta möödunud sajandil valminud võluvad stuudioportreed Mali pealinna Bamako elanikest.
Leidfotograafiat kasutatakse nüüdiskunstis järjest enam. Loeme, mida arvavad teemast Eesti kunstnikud Maxim Mjödov, Marge Monko ja Maria Kapajeva, kes on oma näitustel leidfotograafiat eri viisil kasutanud.
Filmirežissöör Ülo Pikkov on kogunud leader lady kujutisi. Need on enamasti ühekaadrilised pildid, mis on mõeldud laboris filmikoopia värvide ja kontrastsuse võrdlemiseks ning korrigeerimiseks. Kes on need tundmatud filmistaarid?
Muuseumide varakambrites on peidus palju aardeid, mis järgemisi ootavad näituseks saamist. Fotomuuseumis näeb sügisel tolleaegses Nõukogude Liidus tegutsenud ainulaadse fotorühmituse STODOM liikmete näitust. Loominguline kooslus tegutses Eestis 1964. aastast kuni eestvedaja Peeter Toominga surmani 1997. aastal.
Kui modelliga tekib eriline sünergia, võib ka tõsisema teemaga fotoseeria sündida kergelt ja muretult, leiab Meeli Laidvee. Oma inspiratsiooniteid jagab Jaan Rõõmus. Kes märkab, see leiab: Tanel Verk on aasta jooksul kaamera kõvakettale kogunud tänavaleidusid.

Telli ajakiri: info@positiiv.ee või https://www.positiiv.ee/tellimine/