Sügise Positiiv 54/2023 on valmis!

Kes ma olen? Mis mind inimese või kunstnikuna käivitab? Millised on olnud minu elu õppetunnid? Need on küsimused, millele vastamisega tegeleme kogu elu. Itaalia kunstniku Maurizio Sapia loomingu läbiv teema on identiteediotsingud ja pildiloome vaimsed protsessid.

Tänavuse Tallinna Fotokuu peanäituse „Transs” kuraator Ilari Laamanen räägib näituse ettevalmistamisest ja erinevatest reaalsuse tajumise viisidest ekraanide ajastul. Ülo Pikkov mõtiskleb liikuvate piltide ajajärgu ja taskukino teemal. Annika Haas külastas Arles’s toimunud fotofestivali, kus seekord jäi silma suur fotograafia eritehnikate kasutamise osakaal.

Prantsuse dokumentaalfotograafi Didier Bizet’ seeria Mongoolia ja Venemaa piirialal elavast dukha rahvast suunab tähelepanu küsimusele, milline on poolnomaadidest taigainimeste tulevik, kui nende rahvaarv on hetkel ainult mõnisada inimest.

Marlen Kärema peres hakati kasvatama kalkuneid, kes oma vahva karakteri ja seltsiva iseloomu tõttu pugesid pererahva hinge.

Jörn Frenzeli poolabstraktsed fotod peegeldavad eluga kaasnevaid liikumise ja seisakute impulsse ning argiste hetkede muutlikku võlu.

Fotografiskas toimunud László Moholy-Nagy näitus on põnev sissevaade omaaegse teedrajava ja eksperimentaalse kunstniku loomingusse.

Enlil Sonn analüüsib Andrea Margó Rotenbergi seeria põhjal tehisintellekti võimekust kunstniku abilisena. Rain Avarmaa sürrealistlikud fotomontaažid on omalaadne protsessipäevik vaimsete tumemaastike tundmaõppimise ja nendega toimetulemise teekonnast.

Emma Leeloo Dillon arutleb oma seerias tõelise mina ilu ja keerukuse teemal ning kutsub kahtluse alla seadma eelarvamusi, mis piiravad arusaamist endast ja teistest.

Johann Põldra jalutab kaameraga öises linnas ja naudib teravnenud meeltega sulandumist linnatänavate hämaratesse varjudesse.

Esikaanel Maurizio Sapia foto seeriast “Kodeerimata nägemused”, tagakaanel Marlen Kärema foto seeriast “Tüdruk ja kalkun”.

Positiiv on müügis Fotomuuseumis (Raekoja 4-6 Tallinn), Fotografiskas (Telliskivi 60a-8 Tallinn) ja ajakirjade müügilettidel. Ajakirja saab tellida: www.positiiv.ee/tellimine/