Suve POSITIIV 33/2018 on valmis!

Põhjamaal ei tea kunagi, milline suvi antakse. Võib-olla saab nautida päikest ja rannailma, võib-olla peab leppima vihma, jope ja kummikutega. Kirglikud fotoinimesed end ilmast häirida ei lase, põnevaid kaadreid ja huvitavaid fotoprojekte saab luua igal aastaajal. Pildistamist ei sega ka nägemise puudumine, nagu selgus ühest vahvast pimedate pildistajate fotoprojektist, mille näitust nägi kevadel Positiivi galeriis.

Enamasti on piirid fotograafi ja pildistatava vahel kindlalt paigas: üks on kaamera ees, teine kaamera taga. Kuid võib ka teistmoodi. Oluline võib olla hoopis lugude jagamise osadus, mitte ideede ja teostuse autorlus. Rahvusvahelises kunstiprojektis „Üle piiri“ („Inside the Borders”) jagasid 12 noort inimest seitsmelt maalt isiklikke põgenemislugusid, mis vormusid mustvalgeks portreeseeriaks ja tekstideks.

Eve Kiiler on pildistanud bussiaknast linnavaateid. Vihmapiiskade mustrid aknal, topeltpeegeldused ja inimsiluetid sulandumas möödavilksatava roheluse sisse on fotograafi tõlgenduses muutnud argised sõidud ühistranspordiga poeetiliseks dokumentalistikaks. Need loovad linnast uudse visuaalse nägemuse.

Inimesed, igapäevarütmid ja kiiresti muutuv linnaruum on tänavafotograafide lemmikteemad. Andres Teiss viib lugeja ajas üle saja aasta tagasi, kui müügile tulid esimesed väikekaamerad ja arenema hakkas tänavafotograafia nüüdisaja mõistes. Vandeadvokaat Toomas Seppel jagab aga selgitusi, kus läheb tänapäeval piir tänavafotograafi loomingulise vabaduse ja pildistatava õiguse vahel kaitsta oma privaatsust. Suhtlusmeedias võivad ju pildid elada peaaegu kontrollimatut järelelu.

Vanad fotod on justkui uks meie jaoks kaduma läinud maailma. Ülar Linnuste on juba aastaid taastanud vanu pere- ja arhiivifotosid ning loonud võimaluse nende uueks väljatrükiks näituse jaoks või pereliikmetele jagamiseks. Millega tegeleb fotoarheoloogia ja miks valdkond aastatega järjest tähtsamaks muutub, kirjutab fotomuuseumi koguhoidja Tanel Verk. Ajaloolane Nele Inglist on loonud omapärase paralleelmaailma. Ta on oma fotokollaažides nüüdisajaga üheks looks kokku sulatanud ajaloolised sündmused või lustlikud argihetked.

Mäletamisväärseid suviseid hetki soovides

Kristel Schwede, peatoimetaja