Suve Positiiv 41/2020 on valmis!

Suve Positiiv valmis koroonaviiruse tõkestamiseks kehtestatud eriolukorras, kui kogu maailm pidi kohanema uue tegelikkusega. Aja möödudes muutub isolatsiooniaeg mälestuseks, millest räägitakse lugusid sünnipäevadel või jutustatakse pere noorliikmetele, keda sel ajal veel olemas polnud.

Suve ajakirja kogusime mälestusi, argielu helgeid hetki, muretut linnurahvast, veidi loomingulist kriisi ning ajatut analoogfotograafiat fotomuuseumist ja nüüdiskunstnikelt.

Eva Labotkini fotoprojekt „Koridori lõpus oli peegel” jälgib Haapsalus rannapromenaadil asuva endise laste taastusravihaigla maja muutmist butiikhotelliks ning seda, kuidas autori lapsepõlvemälestused haiglas viibimisest hakkavad muutuma koos maja uuenemisega.

Tõnu Runnel on fotograaf, kes oskab rõõmu tunda argipoeesiast. Positiivis näeb tema fotosid õdusatest hetkedest ja einestamistest koos sõprade ja perega.

Mihkel Leisi seeria Eesti inimestest isolatsioonis valmis märtsi viimastel päevadel.

Marko Toomast oskab märgata lihtsate asjade igapäevasest võlu. Ta kutsub vaataja rännakule fotogrammide maailma ja põikab läbi ka fotoajaloost.

Ajal, kui inimesed püsisid rohkem kodus, toimetasid aastaajad ja loodus edasi omasoodu. Kevad edenes, lilled õitsesid ja linnud laulsid. Reet Sau tutvustab Assooride saare São Migueli linnurahvast.

Vivian Ainsalu mütoloogilised fotolavastused on ajatud ja paljudele tõlgendusvõimalustele avatud.

Loomingulised kriisid on kunstnikuks kasvamise teekonna üks osa. Berit-Bärbel Rebane vestles kolme kunstnikuga ja uuris, kuidas kriisikogemus neid muutnud on.

Kas uus tehnoloogia on alati vajalik? Ülo Pikkov kohtus legendaarse animafilmilavastaja Juri Noršteiniga, kes on siiani jäänud truuks analoogfilmile.

Fotomuuseumi tänavuse teema-aasta märksõnaks on „portree”.

Tanel Verk tutvustab 1970. aastatel Eestis tegutsenud fotorühmitust BEG.

Triinu Soikmets hulgub võõrastes linnades, kaasas Zeniti analoogkaamera. Kogutud visuaalsed leiud aitavad tal kaardistada omaenda siselinnasid.

Kriisi mudelid näevad graafiliselt välja samamoodi kui põneva romaani või filmi ülesehitus: alguses lainetab joon rahulikult, siis tõuseb äkitselt kõrgustesse ja langeb pärast kulminatsiooni taas tavapärasesse olekusse. Elu läheb edasi. Kui suured on kaotused ja millised on võidud, selgub aja jooksul.

Ajakiri Positiiv on müügis Fotomuuseumis (Raekoja 4-6, Tallinn), kaupluses Puänt (Telliskivi 60-A1, 10412 Tallinn), Dokfoto keskuses (Telliskivi 60a-5 Tallinn), R-kioskites ja kaubanduskeskuste ajakirjalettidel. Tellida saab ajakirja toimetusest: https://www.positiiv.ee/tellimine/ või meili teel
tellimine@positiiv.ee