Tarmo Rätsep “Taasleitud. Tänavafotograafia broomõlitehnikas” galeriis Positiiv 17.01.-4.02.2022

Avame 17.01.22 kell 18-20 galeriis Positiiv Tarmo Rätsepa näituse “Taasleitud. Tänavafotograafia broomõlitehnikas”, kus fotokunstnik on pildistanud analoogkaameraga Tallinna erinevate linnaosade igapäevaelu ning kasutanud fotode vormistamisel ajaloolist broomõlimenetlust.

Tarmo Rätsepa näituseseeria muudab eriti lummavaks veidi vastandlik sümbioos Tallinna kõige uuemate linnaosade erksatest rütmidest ja broomõlitrüki maalilisest ajatust olemusest.

1923. aastal vendade Parikaste poolt välja antud fotoõpik kirjeldab broomõli fotomenetlust kui vääristehnikat, mille tulemusena saavutatakse ajas äärmiselt püsiv “maalitud” fotograafiline pilt, mis sarnaneb gravüüri või litograafiaga.

Tanel Verk Fotomuuseumist on öelnud, et Eestis on broomõlitehnikaga seotud kolm nime: Johannes Mülber (1889-1938), Ove Maidla (1959) ja nüüd siis Tarmo Rätsep (1972). Kui Mülberi tööde vormistus on ehtgraafikalik ja formaadilt väiksem, Ove Maidla on kasutanud tänapäevaseid võimalusi, nagu lainurkoptika ja infrapunafilm ning tema motiivid on formaadilt suuremad, siis Tarmo Rätsepa tööd moodustavad korrektses viimistluses tänavafotograafia seeria.

Tarmo Rätsep on fotograafiaga tegelnud aastakümneid. Eritehnikate vastu hakkas ta põhjalikumalt huvi tundma viis aastat tagasi: “Analoogfotograafias huvitavad mind alternatiivsed võimalused fotograafilise kujutise saamiseks ja nende meetoditega katsetamine. Ka broomõli tehnika on tavapärasest analoogprotsessist veidi erinev ja võimaldab saada tulemusi, mida digifoto vahendeid kasutades täpselt järele teha ei saa.”

“Taasleitud” on fotograafi teine isikunäitus. Esimesel isikunäitusel “Pimekambri portreed” (Fotomuuseum, 2019) oli pinhole tehnikas portreefotoseeria Eesti fotograafidest.

Põhjalikumalt saab analoogfotograafia ja eritehnika teemadega tutvuda ajakirjas Positiiv ilmunud intervjuudes Tarmo Rätsepaga:
* Tänavafotograafia broomõlitehnikas. Küsis ja andis ülevaate eritehnikast Tanel Verk. Positiiv 47/2021.
* Nõelfotoportreed Eesti fotoinimestest. Küsis Kristel Schwede. Positiiv 36/2019.

Kõik on oodatud näituse avamisele! Palun võta covidi tõend ka kaasa.

Lisainfo:
Kristel Schwede, tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee
Tarmo Rätsep, tratsep28@gmail.com

MEEDIAS

Pildid: galeriis Positiiv avati Tarmo Rätsepa tänavafotograafia näitus. Eesti Rahvusringhäälingu kultuuriportaal 18.01.2022 https://kultuur.err.ee/1608469643/pildid-galeriis-positiiv-avati-tarmo-ratsepa-tanavafotograafia-naitus

Tanel Verk. Tänavafotograafia broomõlitehnikas (Tarmo Rätsepa fotolooming). Positiiv 47/2021